Obowiązkowy split payment od listopada - Sejm uchwalił ustawę | Oprogramowanie dla firm

Obowiązkowy split payment od listopada – Sejm uchwalił ustawę

Hogart - aktualności

Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności podatku VAT, będzie obowiązywał od 1 listopada. Tak zadecydował Sejm na posiedzeniu 19 lipca. Początkowo zmiany miały obowiązywać od 1 września.

split payment

Na razie mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w formie nieobowiązkowej. Jeżeli wybierzemy split payment podczas płatności za towar lub usługę, podatek trafia na specjalny rachunek bankowy dedykowany rozliczeniom z fiskusem, reszta należności, czyli kwota netto z faktury, trafia na właściwe konto podatnika.

Zgodnie z wprowadzonymi przez Sejm zmianami, obowiązkowy split payment obejmie tylko wybrane produkty, i transakcje powyżej 15 tys. złotych. Lista produktów znajduje się w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Początkowo zmiany miały obowiązywać od 1 września, ale po spotkaniach z przedsiębiorcami, przesunięto tę datę na 1 listopada. Szef rządu powiedział:

„Postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia z 1 września na 1 listopada tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu całego tego projektu”

Wśród produktów objętych obowiązkowym mechanizmem znajdują się m.in. niektóre usługi i materiały budowlane, odpady, urządzenia elektroniczne, węgiel i produkty węglowe, części i akcesoria do pojazdów silnikowych, tablety, smartfony, konsole oraz wiele innych.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów przewidziane są sankcje. Brak odpowiedniej adnotacji na fakturze o płatności za pomocą split payment będzie wiązał się z karą 30% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Podobnie w przypadku stwierdzenia, że nabywca nie dokonał płatności za pomocą mechanizmu, gdy zastosowanie go było obowiązkowe.

Split Payment będzie się wiązało z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorców. Konieczne będzie dostosowanie systemów ERP do nowego sposobu rozliczania. W tym celu przygotowaliśmy aplikację Hogart Split Payment, która jest już zintegrowana z większością systemów ERP. Z aplikacją można się zapoznać na stronie Hogart Split Payment.

Programy od Hogart:

Hogart Podatek Cukrowy

Kalkulacja podatku i automatyzacja proces generowania niezbędnych deklaracji, jakie periodycznie co miesiąc należy dostarczać do Ministerstwa Finansów.

Więcej informacji

Wyszukiwarka kodów GTU

Wyszukiwanie kodów GTU na podstawie CN, PKWiU, EAN lub nazwy produktu

Więcej informacji

Biała Lista Web

Program dostępny w wersji online, bez instalacji

Weryfikacja podatników VAT w bazach: MF (status polskiego podatnika VAT), VIES (potwierdzenie numeru VAT UE), Biała Lista (wykaz podatników VAT, weryfikacja rachunków bankowych), CRBR

Więcej informacji

Więcej programów od Hogart