Podatek cukrowy – pytania i odpowiedzi

Hogart - aktualności

Pytania z webinaru poświęconego podatkowi cukrowemu, prowadzonego wspólnie przez Hogart i kancelarię LTCA.

Jeżeli prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną, czy mamy obowiązek składania deklaracji i musimy opłacać podatek cukrowy? Czy ten obowiązek nas nie dotyczy?

Jeżeli prowadzona jest sprzedaż hurtowa, to może powstać obowiązek zapłaty podatku cukrowego. Tutaj należy jednak ustalić, czy w związku z tym, że prowadzona jest również sprzedaż detaliczna, to czy podatek nie został pobrany na poprzednim etapie obrotu (przez Państwa dostawcę), albowiem jeżeli został pobrany, to nie ma już obowiązków w zakresie opłaty cukrowej.

Mamy 2 typy odbiorców hurtownianych: hurtownie prowadzące wyłącznie sprzedaż hurtową jak i podmioty prowadzące sprzedaż hurtową jak również sprzedaż detaliczną (przypadek opisany w art.12e pkt.3 ustawy z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów). Jest to o tyle istotne, że w 1 przypadku opłatę płaci hurtownia, a w 2 przypadku producent. Czy powinniśmy zbierać oświadczenia od odbiorców czy zajmują się wyłącznie hurtem czy też detalem? Trzeba będzie mieć na każdy produkt 2 kartoteki z różnymi cenami. Czy to właściwa interpretacja?

Jeżeli mamy różnych odbiorców, to wówczas powinniśmy mieć możliwość identyfikacji jaki rodzaj sprzedaży prowadzą (tylko hurtowa – wówczas brak podatku, tylko detaliczna – podatek oraz hurtowa i detaliczna – podatek). Ustawa nie precyzuje, w jaki sposób należy to sprawdzać, więc zalecane byłoby pobierania oświadczeń – najlepiej z załączoną kopią zezwolenia.

Czy sprzedaż napojów gorących np. kawa z cukrem lecz z automatu samosprzedającego (vendingowego) również podlega pod opłatę cukrową?

Opłata cukrowa jest pobierana przez hurtownika / producenta w przypadku sprzedaży do podmiotu prowadzącego sprzedaż detaliczną, więc sprzedaż detaliczna z automatu nie podlega opłacie.

Pytanie, czy podatek zapłaci się za produkty kupione przez importera lub hurtownika przed końcem 2020 roku, ale odsprzedawane do punktów detalicznych po 1 stycznia?

Bardzo dobre pytanie, w mojej ocenie nie, ale brakuje jasnych przepisów przejściowych.

Dlaczego uważają Państwo, że opłata wchodzi do ceny? Czy nie będzie ze względu że nie jest to ani usługa ani towar to nie jest on neutralny do VAT czyli NP?

Oczywiście opłata nie wchodzi do ceny i powinna obciążać hurtownika / producenta, ale jeżeli ten chce przerzucić jej ciężar dalej to powinien to zrobić poprzez zwiększenie ceny a nie przerzucenie na inny podmiot wprost ze stawką NP, albowiem w takim przypadku może to być uznane za sztuczne przerzucanie ciężaru podatku na inny podmiot.

Ja pytam o VAT od tej opłaty – wg mnie na fakturach sprzedaży powinna byc wydzielona pozycja opłaty jako nie podlegajaca VAT

j.w. Natomiast jak przerzucimy opłatę osobną pozycja na fakturze to oczywiście NP.

Kupujemy od hurtowni w Polsce napój który my jako hurtownia odsprzedajemy do Francji, hurtownia da informację do US, my jako zamawiający (marka Francuza) nie będzie płacić podatku?

Pytanie wymaga doprecyzowania. Natomiast jak rozumiem, jeżeli pierwsza hurtownia zapłaci podatek, to druga już nie musi tego robić.

Hurtownia 1 (my) sprzedajemy do hurtowni 2 (nie nasza marka) opłatę płaci hurtownia 2? my dajemy informację do US o ilości sprzedanej?

Jeżeli to hurtownia 2 sprzedaje do podmiotu, który ma zezwolenie na sprzedaż detaliczną to hurtownia 1,  nie ma żadnych obowiązków w zakresie opłaty cukrowej.

Czy hurtownik w PL zapłaci podatek za produkty sprzedane np. do podmiotu będącego  hurtownikiem ale zarejestrowanym za granicą np. we Włoszech?

W mojej ocenie nie, ale nie ma szczegółów w ustawie. Niemniej jednak, hurtownik zagraniczny nie ma zezwolenia na sprzedaż detaliczną w PL, więc podatku nie powinno być.