Przesunięcie terminu wejścia w życie nowego JPK

Z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie nowego JPK_VAT z 1 lipca na 1 październik 2020 r.

Nowy JPK_VAT to dokument elektroniczny składający się z dwóch części: deklaracyjnej i ewidencyjnej. Schema zawiera dane o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Nowy JPK_VAT zastąpi (bądź połączy) deklaracje VAT-7 (JPK_V7M) lub VAT-7K (JPK_V7K), JPK_VAT , VAT-ZZ, VAT – ZK, VAT-ZT, inne wnioski dołączane do VAT-7/VAT-7K oraz – prawdopodobnie – VAT-12.

Pierwotnie wdrożenie nowej schemy planowane było na 1 kwietnia – dla dużych przedsiębiorców – oraz na 1 lipca – dla małych i średnich firm oraz mikroprzedsiębiorców. Realizację wspomnianych założeń uniemożliwił wybuch pandemii wirusa SARS-Cov-2 powodując tym samym przesunięcie terminu na 1 lipca – dla wszystkich przedsiębiorców. Niemniej jednak – ze względu na obecną sytuację gospodarczą – Ministerstwo Finansów zdecydowało się na ponowne przesunięcie wejścia w życie JPK_VAT. Zgodnie z najnowszymi informacjami, schema zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r. (dla wszystkich przedsiębiorców).

Jednocześnie przypominamy, iż nowy JPK_VAT wymagać będzie od przedsiębiorców wyposażenia się w program obsługujący procesy generowania plików JPK. Godnym polecenia narzędziem tego typu jest Hogart JPK integrujący nową schemę z dowolnym systemem ERP. Ponadto Hogart przygotował dedykowane wydania JPK dla SAP, JPK dla Oracle/JDE oraz JPK dla IFS. Więcej informacji na temat produktów Hogart znajdziesz na stronie https://www.hba.hogart.com.pl/jpk.